تبلیغات
سرگرمی، آموزنده - ۵ دلیل غیرمنتظره برای چاقی
 
سرگرمی، آموزنده
صفحه نخست                 تماس با مدیر                    پست الکترونیک                   RSS                  ATOM
نظرات ()
نوشته شده توسط لیدوما ماهوری در تاریخ شنبه 28 بهمن 1391

altبدن شما زمانی عملکرد مناسبی دارد که به میزان کافی استراحت کند. وقتی شما به اندازه کافی نمی خوابید، بدن شما فشار فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی را تجربه می کند و این باعث می شود چربی بیشتری در خود ذخیره کند.

این مطلب را با دقت بخوانید. چاق شدن مساله یی است که بسیاری از افراد با آن دست به گریبانند. این مساله یک شبه روی نمی دهد و عوامل زیر در به وجود آمدن آن دخیل هستند. 

1- شما می توانید در اثر کمبود خواب چاق شوید
بدن شما زمانی عملکرد مناسبی دارد که به میزان کافی استراحت کند. وقتی شما به اندازه کافی نمی خوابید، بدن شما فشار فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی را تجربه می کند و این باعث می شود چربی بیشتری در خود ذخیره کند.

هنگامی که شما خسته هستید، نمی توانید به خوبی استرس و فشار را تحمل کنید، بنابراین شما ممکن است به غذا خوردن روی بیاورید و این یک مکانیزم دفاعی است. به علاوه، شما هنگامی که در ساعات انتهایی شب و نیمه شب غذاهای سبک می خورید، میزان کالری بیشتری دریافت می کنید.
برخی از افراد فکر می کنند برای اینکه به خواب روند، خوردن غذا می تواند مفید باشد. ولی تنها کاری که این عمل انجام می دهد، اضافه کردن کالری بیشتر به میزان کالری دریافتی در طول روز است.

علائمی که نشان می دهد شما به اندازه کافی استراحت نکرده اید عبارتند از: خستگی مفرط، پایین بودن میزان انرژی، چرت زدن و احساس کج خلقی.

سعی کنید که هر شب ۸ ساعت کامل بخوابید. یا حداقل ۱۵ دقیقه به زمان خواب خود اضافه کنید تا مشاهده کنید که چه احساسی خواهید داشت. این تجربه را با اضافه کردن زمان های ۱۵ دقیقه یی به میزان خواب خود ادامه دهید تا بفهمید که چه میزان خواب برای شما مناسب است. وقتیکه شما کیفیت خواب خود را بالاببرید و بطور منظم ورزش کنید، احساس بهتری خواهید داشت.

2- شما ممکن است به خاطر استرس چاق شوید
ما در جامعه یی زندگی می کنیم که نیازمند کار اضافی و نیروی اضافی است تا آرامش بیشتری داشته باشیم. استرس و فشار ما را به سمت جلو هدایت می کند و به ما کمک می کند تا از عهده تقاضاهای زندگی برآییم: اما استرس می تواند بر اخلاقیات و احساسات ما تاثیرگذار باشد.

واکنش در مقابل استرس، حتی اگر مواجهه با مسوولیت ها یا رویارویی با فشار مالی باشد، باعث ایجاد یک فرآیند بیوشیمیایی می شود و باعث می شود بدن در حالت حفظ بقا قرار گیرد، بنابراین انرژی ذخیره می کند، سرعت متابولیسم پایین می آید و مواد شیمیایی از قبیل کلسترول، لپتین و سایر هورمونها ذخیره می شوند.همین امر باعث می شود که چاقی در مناطق شکمی به وجود بیاید.

بسیاری از افراد برای مقابله با استرس خود به غذا روی می آورند، اما مطمئنا این روش مفید نیست. غذا یک راه حل موقتی است، چون این روش بر عوامل واقعی استرس که در جهت کاهش میل به غذا و حل مشکل است تاثیری ندارد.

افرادی که در حالت استرس به غذا روی می آورند بیشتر تمایل به غذاهایی دارند که میزان بالایی از کربوهیدرات دارد. چون این غذاها باعث بالارفتن یک ماده شیمیایی در مغز به نام سروتونین می شوند، که می تواند اثرات آرام بخشی داشته باشد. استفاده از غذا یک روش خوددرمانی است.

بسیاری از افراد از مواد نشاسته یی برای آرام شدن و احساس بهتر استفاده می کنند. برای غلبه بر استرس پیشنهاد می شود از روش های آرام بخش و ریلکس کننده که تمرین ورزشی محسوب می شوند، استفاده شود، چون هم کالری اضافی بدن سوزانده می شود و هم باعث ایجاد آرامش در فرد می شود.

3- شما ممکن است به خاطر استفاده از دارو چاق شوید
برخی از داروهایی که توسط پزشکان برای درمان بیماری هایی از قبیل افسردگی، اختلالات رفتاری، حملات ناگهانی میگرن، فشار خون و دیابت تجویز می شوند، می توانند باعث اضافه شدن وزن شما شوند. این افزایش وزن می تواند تا ۵ کیلو در ماه نیز باشد.

برخی از استروئیدها و درمان جایگزینی هورمونی در خانمها و حتی قرصهای ضدبارداری می توانند باعث بالارفتن تدریجی وزن شوند. داروها می توانند از روش های متفاوتی باعث اضافه وزن شما شوند. آنها می توانند باعث زیاد شدن اشتها شوند، در روند ذخیره چربی ها در بدن تغییراتی ایجاد کنند و حتی سطح انسولین بدن را تغییر دهند.

البته همه داروها در افراد مختلف عوارض یکسانی ندارند. درباره داروهای ضدافسردگی، اضافه شدن وزن ربطی به عملکرد قرص ندارد بلکه داشتن احساس بهتر می تواند باعث افزایش اشتهای فرد شود. بعضی از داروها می توانند باعث نگهداری مایعات در بدن شوند که باعث نشان داده شدن به صورت اضافه وزن می شود. اما این چربی نیست و براحتی قابل بازگشت است.

برخی از رایجترین داروهایی که باعث بالارفتن وزن می شوند عبارتند از: استروئیدها، داروهای ضدافسردگی، داروهای آنتی سایکوتیک (که برای اختلالات روانی تجویز می شوند)، داروهای ضدتشنج، داروهای دیابت، داروهای ضد فشارخون و داروهای سوزش معده.

اما مهم است به یاد داشته باشید که چند کیلو اضافه وزن در مقایسه با کاری که این داروها برای سلامتی شما انجام می دهند، ارزشمند است. به علاوه اگر عامل اصلی اضافه شدن وزن، داروهایی باشد که مصرف می کنید، شما همچنان با داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن می توانید از بیشتر شدن اضافه وزنتان جلوگیری کنید. حتی می توان دارو را با داروی دیگری جایگزین کرد هرچند که به ندرت داروها تنها عامل چاقی فرد هستند.

اگر شما به این موضوع مشکوک هستید که عامل بالارفتن وزن شما داروهایی است که مصرف می کنید، با پزشک معالج خود صحبت کرده و از او درباره تغییر داروهایتان مشاوره بخواهید. اما هر تصمیمی که می گیرید بدون نظر پزشک معالج خود دارو را قطع نکنید

4- شما ممکن است به خاطر شرایط پزشکی خود وزن اضافه کنید
یکی از رایج ترین شرایط پزشکی که باعث می شود شما وزن اضافه کنید، کم کاری تیروئید است. یک نقص در هورمونهای تیروئید که باعث می شود متابولیسم بدن کاهش پیدا کند، باعث کم شدن اشتها شده و وزن بالامی رود.

اگر شما احساس خستگی، بیحالی و سستی، تورم، گرفتگی صدا و خش دار شدن آن، عدم تحمل سرما، خواب بیش از حد یا سردرد دارید، باید به پزشک مراجعه کنید تا با یک آزمایش ساده معلوم شود که آیا تیروئیدتان کم کار است یا خیر.

5- خانم ها ممکن است پس از یائسگی دچار اضافه وزن شوند
زنان در سنین مختلف یائسه می شوند، اما اکثرا در نیمه زندگی خود یائسه می شوند و بعد از این حالت آنها نسبت به زمانیکه جوانتر بوده اند، فعالیت و تحرک بدنی کمتری خواهند داشت. همزمان با بالارفتن سن، متابولیسم بدن بطور طبیعی کندتر می شود، در همین هنگام تغییرات هورمونی می تواند باعث احساس گرسنگی، افسردگی و خواب کم شود.

این فرآیند چند عاملی است. هنگامی که زمان یائسگی فرا می رسد، خانم ها استروژن کمتری تولید می کنند و شکل بدنی آنها تغییر می یابد و شروع به چاق شدن می کنند. استروژن باعث از بین رفتن چربی در قسمت های پایین بدن می شود و هنگامی که این هورمون در بدن کم شود، چربی ها در قسمت میانی بدن تجمع پیدا می کنند (چاقی مردانه).

برای جلوگیری از تجمع چربی در این مناطق باید میزان تمرینات ورزشی را بیشتر کرد: زنان باید درک کنند که ورزش های قدرتی و بلند کردن وزنه چقدر برای سلامت آنها مهم است و نگران نباشید، انجام ورزشهای قدرتی باعث نمی شود که بدنی عضلانی پیدا کنید. ترکیبی از تمرینات ورزشی و رژیم غذایی با میزان کالری کنترل شده سرشار از کلسیم و ویتامین D باعث می شود از افزایش وزن ناشی از یائسگی جلوگیری شود.

نوع نادری از بیماری غدد فوق کلیوی به نام سندرم کوشینگ وجود دارد که که در آن هورمون کورتیزول در خون بالامی رود: این بیماری هم می تواند باعث افزایش وزن شود.
نوع مطلب : پزشکی دارویی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

شنبه 22 اردیبهشت 1397 04:09 قبل از ظهر
онлайн кредит в украине
сос кредит онлайн
деньги на карту без отказа
микрозайм на карточку онлайн украина
онлайн займ на банковскую карту круглосуточно срочно
онлайн кредит на банковскую карту украина
кредит без отказа
دوشنبه 20 فروردین 1397 04:36 قبل از ظهر
Have actually been taking little over a month.
دوشنبه 20 فروردین 1397 01:32 قبل از ظهر
However they are being blindly, irrationally judgmental and opinionated - and generally speaking
utterly unaware of this.
یکشنبه 19 فروردین 1397 04:42 بعد از ظهر
Have actually been taking little over a month.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 04:55 بعد از ظهر
Keep away from wearing a three piece swimsuit but if you want to wear a waistcoat then put on this over a shirt and shorts however with out the jacket.
پنجشنبه 16 فروردین 1397 12:50 قبل از ظهر
Now that you've discovered a perfect life associate,
it is time for the celebrations to begin! Go surfing
to and checkout beautiful marriage ceremony rings.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 11:55 بعد از ظهر
That one, singular oversight was costing her dearly. Plus you can get a
chic trying pair of shades within the retailers for a
fraction of the price.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 07:28 قبل از ظهر
Have been taking little over a month.
چهارشنبه 15 فروردین 1397 05:20 قبل از ظهر
A board fabricated from pine wood is delicate sufficient
for the drill bit to penetrate and perfect as a shock absorbent.
سه شنبه 14 فروردین 1397 05:20 قبل از ظهر
Jcmmanuel, you're appropriate a few of it really
is self induced.
سه شنبه 14 فروردین 1397 05:00 قبل از ظهر
A jeweler in fact, makes jewelry "The jeweler loses 'e loses the e" when making jewellery.
4. Minimize a 2” x 6” piece of cardstock.
سه شنبه 14 فروردین 1397 01:10 قبل از ظهر
For a lot of musicians, simply making enough money to get by
will NOT assist them achieve their final musical targets.
These are the..
سه شنبه 14 فروردین 1397 01:04 قبل از ظهر
An object-oriented programming language manufactured by
the Whitewater Group Limited.
سه شنبه 14 فروردین 1397 12:39 قبل از ظهر
Just head to another one for a few frozen meals and commence brand new
conversations with people you do not know.
یکشنبه 2 مهر 1396 08:16 قبل از ظهر
Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However I
am having issues with your RSS. I don't understand why I can't join it.

Is there anybody else having similar RSS problems?
Anybody who knows the solution can you kindly respond?

Thanx!!
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:16 بعد از ظهر
It's hard to come by well-informed people on this subject, however, you seem like
you know what you're talking about! Thanks
یکشنبه 15 مرداد 1396 11:43 بعد از ظهر
I pay a quick visit everyday a few web pages and websites to read content,
except this webpage presents quality based posts.
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:25 بعد از ظهر
Hello mates, its wonderful piece of writing on the topic of teachingand completely explained,
keep it up all the time.
جمعه 6 مرداد 1396 06:45 بعد از ظهر
It's awesome to visit this site and reading the views of all mates on the topic of
this post, while I am also keen of getting know-how.
جمعه 25 فروردین 1396 06:57 قبل از ظهر
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really
nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back in the future.
Cheers
یکشنبه 20 فروردین 1396 02:00 بعد از ظهر
Hi Dear, are you genuinely visiting this web page regularly, if
so then you will absolutely get pleasant knowledge.
شنبه 12 فروردین 1396 11:25 قبل از ظهر
I have read so many posts about the blogger lovers but
this article is actually a fastidious paragraph, keep
it up.
شنبه 28 بهمن 1391 12:14 قبل از ظهر
سلام دوست عزیز وب بسیار زیبا و جالبی دارید ممنون میشم به منم یه سر بزنید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : لیدوما ماهوری
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :